В 1907 році в селі почала діяти державна народна школа з українською мовою навчання. Першої вчителькою сільської молоді була Марія Кушнірівна. За рішенням Бережанського повітового інспекторату першим істинно українським вчителем в селі був призначений в 1921 році повітовий інспектор Теодор Турчин. В 30-их роках було побудовано нове приміщення школи, де активно розвивалася національна ідея під проводом Теодора Турчина, що викликало невдоволення зі сторони польської влади, яка вела дискримінаційну політику щодо українства.

З початком ІІ Світової війни навчальний процес в школі був призупинений і відновився після закінчення війни.

У 50-их роках було введено обов’язкове семирічне навчання. Директором школи було призначено Погрібну В.Ю.

У 1958 році на посаду директора школи було призначено І.С.Заганича. Завдяки його наполегливості виросла школа-красуня, зі світлими теплими класами, широкими коридорами.

В кінці 60-их керівництво школи від Стисловича М.А. перебрав Колодій В.М. При підтримці жителів села, при допомозі місцевого господарства розпочалося будівництво нової, вже двоповерхової школи.

У 1974 р. Олесинська восьмирічка була реорганізована в середню. До школи прийшли учні з навколишніх шкіл: Ценова, Глинни, Медови, Золочівки, Геленкова, Вимислівки. Учнівський контингент зріз майже до 4,5 сотень школярів.

Цього ж року при Олесинській школі було організовано першу в області Міжшкільну навчально-виробничу майстерню (МНВМ).

Директорами школи були Голуб В.М., Погрібна В.Ю., Заєць М.В., Заганич І.С., Стислович М.П., Колодій В.М., Шимонович Є.О., Кусень Є.І. На даний час директором школи є Кілярський С.В.

Наша школа славиться своїми вихованцями. Багато випускників стали науковцями, педагогами, лікарями, бізнесменами. Серед них:
Дяків Осип Васильович (псевда: “Артем”, “Гончарук”, “Горновий”, “Наум”, “Осипенко”; 1921–1950) –— крайовий провідник ОУН Львівщини, теоретик і організатор боротьби УПА, заступник голови Генерального Секретаріату УГВР.;
Кусень Степан Йосипович – професор, доктор наук в галузі мікробіології;
Калита Н.І. - доктор педагогічних наук.
Горохівський Степан Миколайович – військовик, викладач, доктор технічних наук;
Смачило Михайло  – музикант симфонічного оркестру;
Фіра Богдан Дмитрович – кандидат медичних наук;
Фіра Ганна Дмитрівна – кандидат наук в галузі онкології і багато інших.
Гром’як Мирон Іванович – кандидат математичних наук, декан фізико-математичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка;
Боднар Василь Миронович  (1976 р. н.) – Генеральний консул України в Стамбулі, Турецька Республіката інші.

Але найбільше тішить те, що випускники від доктора наук до робітника з теплотою відгукуються про школу і з гідністю називають себе учнями Олесинської школи.

• Кальненська ЗОШ І-ІІІ ст.