Головна » 2017 » Жовтень » 23 » Подорож Кришталевою печерою у Кривче, найвідомішою печерою Західної України
Подорож Кришталевою печерою у Кривче, найвідомішою печерою Західної України
     Зазвичай всі знають Тернопільщину як край, в якому знаходиться найбільша кількість замків на території України. Але крім замків, вона може похвалитися не меншою кількістю печер.
     Учні Олесинської ЗОШ І-ІІІ ст. мали змогу з'їздити на екскурсію й подивитися одну з печер — Кришталеву в с. Кривче Борщівського району на Тернопільщині.
     Свою подорож у підземну казку ми розпочали з відвідин Кристалічної, або Кришталевої, печери.
На околиці села Кривче знаходиться найбільш досліджена печера в Тернопільській області - гіпсова Кришталева печера. Відома вона ще з 1721 року за описами Габріеля Рачинського у працях з історії Польського королівства. Печера була завалена до 1961 року, поки експедиція, організована Академією наук УРСР, після декілька річних досліджень не зробила печеру знову доступною для огляду.
     Вона першою в Україні обладнана для масового відвідування. Тут фільмувались науково-популярні стрічки "Людина шукає райдугу", "Карст", "Доброкут", "Карстові печери України"; періодично проводяться обласні, республіканські та всесоюзні змагання і зльоти спелеотуристів, численні науково-дослідні та туристсько-спортивні експедиції.
     Зручний під'їзд, електрифікована підземна екскурсійна траса, штат кваліфікованих провідників-екскурсоводів роблять мандрівку палацами Кристалічної доступною для всіх бажаючих.
     Протяжність печери, що розвідано - 23 кілометри. Протягом року тут тримається постійна температура близько 12 градусів й 95% вологість. Особливість «Кришталевої» печери полягає в тому, що в ній спостерігається підвищена іонізація повітря й практично повна відсутність бактерій.
     Нас вразили на стінах та склепіннях Кришталевої печери кришталики з темно-коричневого гіпсу, що виблискують вогниками, химерні витвори природи, вимиті водами стародавнього Сарматського моря. Звідси і назва печери. Ми побачили багато химерних створінь, що живуть у печері: буйвіл, крокодил, змія, барабан, ліжко печерної людини та, звичайно ж, Володар печери «Кришталевої» та красуня Наталка.
     Стіни нескінченних лабіринтів печери Кришталевої вкриті різнокольоровими кристалами гіпсу, які заворожують своїм блиском і виникає бажання залишитися тут назавжди.
     Підземний світ балансує між казкою і реальністю. Грот Кам’яних Сліз, Зал Буйвола, лабіринт Кам’яних Квітів, зали Завалів, Втрачених сподівань - це лиш частинки мозаїки підземних маршрутів печери , кожна з яких неповторна і має свою історію та легенду.
     Наш маршрут підходить до кінця. Як завжди, гостей проводжає одвічний господар цього підземного палацу - Кам'яний Буйвол. Згори, з мороку, зненацька виринає його величезна грізна голова. Він насторожено придивляється до гостей Кристальної печери, ніби хоче запитати: "Хто ти, людино?"
     Опісля ми відвідали Замок в Теребовлі.
     Теребовля - одне з найстаріших міст України. Найголовніша пам'ятка міста - руїни замку, який вражає п'ятиметровою товщиною стін. Теребовлянський замок - укріплення, що знаходиться в м.Теребовля. До замку крутим схилом веде брукована доріжка через густий парк.
     Ми дізналися, що саме укріплення, залишки якого можна побачити зараз, збудували у 1630-х рр. під керівництвом місцевого старости Олександра Балабана. До того на замковій горі у Теребовлі було аж три фортеці. Першим історичним замком у містечку, про який збереглися писемні згадки, був давньоруський, що його звели у IX-X ст. Найбільшої могутності цей град досяг за правління князя Василька Ростиславовича, правнука великого київського князя Ярослава Мудрого.
     Протягом XVI ст. Теребовлянська фортеця занепала через постійні напади татар і її всього за декілька місяців власним коштом відбудує каштелян тодішньої столиці Польщі, Кракова, Анджей Тенчинський. У 1594 р. Теребовлю здобув Северин Наливайко. Замок тоді не пошкодили, але за 1605-1625 рр. він переніс 15 штурмів татар і знову занепав.
     Тільки після всіх цих подій надійшла черга будівництва фортеці, якою можна прогулятись тепер. Її стіни сягають 3,5 - 5 м завтовшки і до 18 м заввишки. Вхід до замку зробили на висоті 3 м над землею, і туди можна було потрапити лише за допомогою спеціального помосту.
     Для учнів Олесинської школи поїздка виявилась цікавою, пізнавальною, практичною.